Tuvinieks ir miris slimnīcā vai pansionātā.
Visdrīzāk, par nāves iestāšanos Jums paziņos darba laikā. Pēc šīs sāpīgās ziņas uzklausīšanas ir svarīgi sadzirdēt arī pārējo informāciju, ko Jums saka, kas ir saistīta ar sekojošajām formalitātēm. Nekautrējaties pārjautāt, ja kaut kas nav skaidrs, varat lūgt laiku, lai sameklētu papīru un rakstāmo, lai varētu informāciju pierakstīt. Tas var būt ļoti palīdzoši, pat ja pirmajā brīdī Jums šķiet, ka visu atcerēsities, tā ne vienmēr ir un tas ir ļoti saprotams. Tālāk, Jums ir jārīkojas saskaņā ar saņemto instrukciju un jāizvēlas apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs un jāsazinās ar to. Šo lēmumu nepieņemiet steigā vai nepārliecināti. Kā jau iepriekš minēju, te pat stunda šurpu turpu neko būtisku nemaina. Ja nepieciešams, konsultējaties ar radiem, draugiem, ar cilvēkiem, kuriem Jūs uzticaties. Atceraties – Jums ir brīva izvēles iespēja. Ja kāds Jums kaut ko mēģina uzspiest, tas ir kritiski jāizvērtē, parasti tas netiek darīts Jūsu interesēs.
Tuvinieks ir miris mājās.
Ja Jūs pārņem šaubas par to, vai cilvēks ir miris vai nav, nekautrējieties zvanīt neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai un lūgt padomu. Ne visi ir mediķi, līdz ar to nevar no visiem prasīt saprast un atšķirt visu, kas var notikt ar cilvēku, kurš ir tuvu nāvei. Ja ir miris cilvēks, kurš ir stipri gados, vai arī slimojis, īsāk sakot tāds, kura nāve nav pārsteigums, bet likumsakarīgs dzīves noslēgums, tad Jums ir jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāseko viņa norādījumiem. Ja tas notiek ārpus ģimenes ārsta darba laika, un parasti tieši tā arī notiek, tad jums jāvēršas pie Jūsu izvēlēta apbedīšanas pakalpojuma sniedzēja. Šāds pakalpojumu sniedzējs noskaidros no Jums nepieciešamo informāciju un teiks, kā pareizi rīkoties tālāk. Visbiežāk, šādā situācijā apbedīšanas firmas darbinieki atbrauc pakaļ mirušajam un klients dodas pie ģimenes ārsta tad, kad ir tuvākā pieņemšanas reize.
Te ir vajadzīgs virsraksts
Tomēr, var būt arī situācijas, no kurām lai Dievs žēlīgi sargā, ka nomiris ir kāds, kurš nav ne slimojis, ne arī ir vecs. Gadās arī tādas situācijas, kad kāds kurš vakar šķita pilnīgi vesels, šodien jau vairs nav starp mums. Šādā gadījumā Ģimenes ārstam var būt problēmas noteikt nāves cēloni un viņš ir tiesīgs nosūtīt mirušo uz ekspertīzi nāves cēloņa noteikšanai. Šajā gadījumā ir svarīgi, lai ģimenes ārsts aizpilda pareizo nosūtījuma veidlapu un tad Jūsu izvēlētais apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs mirušo var tur nogādāt. Ja tas notiek laikā, kad ar ģimenes ārstu sazināties nav iespējams, tad apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs var nogādāt mirušo morgā pagaidu saglabāšanai, līdz būs saņemts nepieciešamais dokuments no ģimenes ārsta.
Cilvēks mirst NMPD brigādes klātbūtnē
Tad mediķi pastāstīs kas jādara tālāk. Galvenais ir klausīties, sadzirdēt un rīkoties saskaņā ar norādījumiem. Atkal gribu vērst Jūsu uzmanību uz to, ka ir svarīgi saglabāt mieru, nekrist panikā un censties domāt pirms rīkoties. Vēl viens svarīgs ieteikums sastopoties ar apbedīšanas firmas pārstāvjiem – izlasāt ko parakstāt!
Tuvinieks miris uz ielas, darbā, negadījuma vai vardarbības rezultātā.
Šādā gadījumā, informāciju par tuvinieka nāvi Jūs visdrīzāk saņemsiet no policijas darbiniekiem. Šādā gadījumā nāves cēloni nosaka patologanatoms tiesu medicīnas ekspertīžu centrā. Kamēr ir jāgaida uz šo slēdzienu Jūs varat izvēlēties apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, sazināties ar viņu un vienoties par tālāko rīcību.
Saprotams, ka nekādi praktiski padomi nespēs atvieglot Jūsu ciešanas un pārdzīvojumu, bet mēs strādājam lai Jums palīdzētu pārvarēt pārējās grūtības, kas saistītas ar tuvinieka aiziešanu no šīs saules mūžībā.